V edycja
V edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur trwała od 1 do 10 września 2006 roku. Tym razem szczególny nacisk położony został na kulturę rosyjską. Podobnie jak w poprzednich edycjach program festiwalu obejmował wydarzenia teatralne, muzyczne, plastyczne i filmowe.
Największa różnorodność gatunkowa dotyczyła oferty muzycznej. Odbył się między innymi koncert izraelskiej skrzypaczki Sophie Solomon oraz koncert-widowisko muzyczne zatytułowane „Etniczne Brzmienia Czterech Kultur” (z udziałem m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa i holenderskiego zespołu Farlanders) - oba w reżyserii Piotra Trzaskalskiego (reżysera filmów „Edi”, „Mistrz”). Melomani mieli okazję wysłuchać koncertu symfonicznego Sofii Gubajduliny. Ta światowej sławy artystka (ur. w 1931 roku w Christopolu w Republice Tatarskiej b. ZSRR) studiowała fortepian i kompozycję w konserwatorium w Kazaniu, a następnie w Konserwatorium Moskiewskim u Mikołaja Piejki i Wissariona Szebalina. W 1992 r. wyemigrowała do Niemiec, osiedlając się w pobliżu Hamburga. Wraz z Wiaczesławem Artiomowem i Wiktorem Suslinem założyła w 1975 r. zespół Astrea, który specjalizował się w improwizacji na rzadkich instrumentach ludowych - rosyjskich, kaukaskich i środkowoazjatyckich. W muzyce sięga do poezji antycznej, egipskiej i perskiej, a także do liryki Mariny Cwietajewej i czuwaskiego poety Giennadija Aigi.
Dla wielbicieli kina wielką atrakcją festiwalową był cykl „Prawda czasu, czy prawda ekranu?" prezentujący rosyjskie filmy nieme (Siergieja Eisensteina, Aleksandra Miedwiedkina, Wsiewołoda Pudowkina i Lwa Kuleszowa). Wszystkie pokazy odbyły się z udziałem tapera. W programie znalazły się również wystawy (m.in. Iwana Kulika), happeningi (balansujące rzeźby Jerzego Kędziory zawieszone nad ulicą Piotrkowską), parady uliczne oraz konferencje. Manufaktura po raz kolejny stała się centrum większości festiwalowych imprez.
Plakat festiwalu