Foto

Partnerzy tego wydarzenia:
partnerzy tego wydarzenia

powrót7/09/2009

mapa
Miejsce: KLUB WYTWÓRNIA, ul. Łąkowa 29

Factory 2, reżyseria: Krystian Lupa

godz. 17:00
[wstęp: 80 zł]

Factory 2
Zbiorowa fantazja inspirowana twórczością Andy'ego Warhola 
scenariusz, reżyseria i scenografia: Krystian Lupa
kostiumy: Piotr Skiba
współpraca dramaturgiczna: Iga Gańczarczyk, Magda Stojowska
opracowanie muzyczne: Mieczysław Mejza
opracowanie materiałów filmowych:Łukasz Banach
występują: Iwona Bielska, Bogdan Brzyski, Iwona Budner, Joanna Drozda, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Zbigniew W. Kaleta, Urszula Kiebzak, Sandra Korzeniak, Adam Nawojczyk, Marta Ojrzyńska, Piotrek Polak, Piotr Skiba, Katarzyna Warnke, Tomasz Wygoda, Małgorzata Zawadzka, Krzysztof Zawadzki oraz Szymon Kaczmarek (WRD PWST), Łukasz Hołuj / Rafał Libner
premiera: 16 lutego 2008, Narodowy Stary Teatr, im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
 


 
Spektakl jest ahistoryczną, zbudowaną na zasadzie improwizacji, fantazją na temat osoby Andy’ego Warhola, jego Srebrnej Fabryki oraz ludzi, którzy się przez nią przewijali i współtworzyli jej mit. Dotyczy to zarówno przedstawionych wydarzeń, jak i scenicznych postaci, będących wariacjami na temat rzeczywistych, utrwalonych w legendzie bywalców Fabryki. Punktem wyjścia projektu była nie tylko biografia artysty, ale także to, co dotyczy kultury lat sześćdziesiątych, której symbolem jest Warhol i co – zdaniem Krystiana Lupy – znajduje echo we współczesnej kulturze. Rozmowy i wspólne poszukiwania twórcze zespołu skupiły się głównie na kondycji improwizacyjnej w człowieku, jej naturalnych źródłach, które Warhol wykorzystał w swoich eksperymentach filmowych. Drugi ważny kierunek w pracy nad Factory 2 to „tworzenie filmu, którego nie zrobił Andy Warhol” – jako metafora pewnego procesu uruchamianego przez Lupę i jego aktorów, którego stałym partnerem jest filmująca kamera.
 
Krystian Lupa – (ur. 1943) artysta totalny: reżyser teatralny, scenograf, pisarz. W roku 1969 ukończył ASP w Krakowie, a w 1978 roku reżyserię w krakowskiej PWST. Zasłynął interpretacjami literatury rosyjskiej (Fiodor Dostojewski, Michaił Bułhakow) i austriackiej (Thomas Bernhard, Robert Musil, Hermann Broch). Twórca wielu wybitnych spektakli teatralnych. Laureat prestiżowej Europejskiej Nagrody Teatralnej (2009). Jego ostatnim przedstawieniem jest Tryptyk. Marylin zrealizowany w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.