Foto

Partnerzy tego wydarzenia:
partnerzy tego wydarzenia

powrót5/09/2009

mapa
Miejsce: Rynek Manufaktury, ul. Karskiego 5

Kočani Orkestar i Boom Pam – koncert plenerowy

godz. 21:00
[wstęp wolny]

koncert w ramach obchodów 65. Rocznicy Likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto w Łodzi
 
Zanurzony w tradycji muzyki cygańskiej repertuar Kočani Orkestar, autentycznej folkowej orkiestry z macedońskiej wsi, przypomina o ludowych korzeniach kultury tego regionu. Muzycy sięgają do tradycji narodu wędrowców i rekonstruują w ten sposób nie tylko romską czy bałkańską tożsamość, ale też wspólne wątki w kulturowych narracjach całej Europy Środkowej. Powrót do korzeni łączą w muzyce ze współczesną pulsacją tradycyjnych brzmień. Śmiało z folkową spuścizną poczynają sobie również izraelscy muzycy z kolektywu Boom Pam. Odwołując się z kolei do tradycji muzyki klezmerskiej, ujawniają pokrewieństwa pomiędzy muzyką żydowską a folkowymi dźwiękami z Bałkanów. Równocześnie brawurowo zderzają te konteksty z żywiołową formułą amerykańskiego surf popu z lat 50. Obie grupy są dowodem na to, że muzyka swą moc czerpie z tradycji i pamięci źródeł, jednak – jako ludyczny żywioł – jest przede wszystkim uniwersalnym językiem komunikacji ponad wszelkimi kulturowymi podziałami.
 
Kočani Orkestar – sławna romska grupa dęta z macedońskiej wioski Kočani, której rozgłos przyniósł udział w filmie Czas Cyganów Emira Kusturicy. Ich twórczość – rozpisana na dwie trąbki, trzy tuby, saksofon, klarnet, zyrle (tradycyjny obój) i bębny – określana jest jako Romska Orientalna Musika, czyli cygańska muzyka orientalna. To wybuchowa mikstura orkiestrowego brzmienia, turecko-bałkańskich rytmów oraz przejmujących solowych popisów. Formacja prowadzona jest przez charyzmatycznego Naata Veliova.



 
 
Boom Pam – jedno z największych odkryć światowej sceny muzycznej ostatnich lat. Żywiołowy etno-taneczno-rockowy kolektyw z Izraela, który łączy energetyczny bałkański folk, żydowską tradycję, surf pop i taneczne beaty. „Niektórzy mówią, że oszaleliśmy, jednak nasza muzyka naprawdę opisuje Tel Awiw – miejsce spotkań ludzi z całego świata.” – mówi lider grupy Yulav „Tuby” Zolotov. Mieszanka klimatów z filmów Tarantino i Bregovica, zagrana z klezmerskim luzem, cygańskim wigorem i jazzową wirtuozerią.



 
 
Większość mieszkańców getta Litzmannstadt stanowiła społeczność żydowska, jednak – co uległo zatarciu w pamięci zbiorowej mieszkańców miasta i zostało zmarginalizowane przez historyków – znaczną grupę stanowili także Romowie. To właśnie pamięci ofiar getta, żydowskich i romskich, poświęcony będzie otwarty koncert plenerowy na Rynku Manufaktury, dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. 
 
kurator: Łukasz Lubiatowski