Foto

Partnerzy tego wydarzenia:
partnerzy tego wydarzenia

powrót6, 7, 8/09/2009

mapa
Miejsce: Kino Polonia, ul. Piotrkowska 67

Ari Folman – przegląd filmów

6, 7/09/2009 - godz. 19:00
8/09/2009 - godz. 18:00

[wstęp: 12 zł]

Made in Israel (2001), Materia odpowiedzialna za miłość (2004), Walc z Baszirem (2008).
 
W ramach przeglądu oprócz głośnego Walca z Baszirem (2008) pokazane zostaną wcześniejsze, nieznane w Polsce, filmy Ariego Folmana: Made in Israel (2001) i Materia odpowiedzialna za miłość (2004). Pierwszy to błyskotliwa komedia, gorzka groteska społeczna, a jednocześnie jeden z najbardziej wstrząsających obrazów o pamięci Holocaustu. Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Oto na mocy wyimaginowanego porozumienia pokojowego między Izraelem a Syrią, władze Damaszku przekazują do Izraela Egona Schulza, ostatniego żyjącego zbrodniarza hitlerowskiego, który po wojnie znalazł schronienie w Syrii i po latach ma stanąć przed sądem w Jerozolimie. W drugim filmie reżyser wyrusza w fascynującą podróż po zakamarkach miłości. Materia odpowiedzialna za miłość przedstawia osiem niezwykłych historii. Folman po raz pierwszy łączy surowy, a jednocześnie dotkliwy, dokument z ulotną animacją. Obok autentycznych bohaterów w filmie występują również autentyczni, choć animowani, naukowcy.
 
Ari Folman – (ur.1962) izraelski reżyser i scenarzysta. Studiował na wydziale filmowym Uniwersytetu w  Tel Awiwie. Jego rodzice poznali się w łódzkim getcie, gdzie pobrali się kilka miesięcy przed jego likwidacją. Jako dwudziestolatek brał udział w pierwszej wojnie libańskiej. Należał do oddziałów otaczających obóz palestyńskich uchodźców podczas masakry w Sabra i Shatila, co stało się tematem jego ostatniego filmu Walc z Baszirem, nagrodzonego Złotym Globem i nominowanego do Oscara w 2008 roku.   
 
kurator: Michał Sobelman
 
8 września odbędzie się również dyskusja podsumowująca przegląd filmów Ariego Folmana z udziałem JoannyTokarskiej-Bakir, Przemysława Czaplińskiego, Pawła Smoleńskiego. Prowadzenie: Michał Sobelman.