powrót15.02.10 //

Łódź - Berlin - Nowy Jork - Toronto

"Podwórka" to jedyna polska produkcja na Berlinale 2010.

Film w reżyserii Sharon Lockhart doczeka się również projekcji w słynnym Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku oraz pokazu w ramach kanadyjskiego Images Festival.Łódzkie „Podwórka” będzie można obejrzeć w Berlinie już jutro (wtorek 16 lutego), w sekcji „Forum”, która obejmuje przegląd filmów eksperymentalnych. Filmy te nie walczą o nagrody, ponieważ głównym celem projekcji jest wywołanie dyskusji wokół drażliwych problemów społecznych - Sharon Lockhart skierowała kamerę na dzieci z podwórek łódzkiego śródmieścia.

MoMA, najbardziej znane muzeum sztuki współczesnej na świecie, pokaże „Podwórka” na przełomie lutego i marca 2010 (17.02 – 03.03). Projekcja odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nonfiction MoMA (Documentary Fortnight, 2010: MoMA’s International Festival of Nonfiction Film).

Produkcję łódzkiego festiwalu zaproszono także do udziału w Images Festival w Toronto. „Podwórka” wyświetlone będą 25 marca w „Elektrowni” („The Power Plant”) - jednej z najważniejszych w Kanadzie galerii sztuki współczesnej.

Przykład filmu „Podwórka” cieszy na kilka sposobów. Pokazuje, że przygotowane specjalnie dla Festiwalu Dialogu Czterech Kultur przedsięwzięcia wpisują się w europejski i światowy nurt sztuki. Festiwal eksperymentuje, poszukuje nowości i nie boi się ryzyka.Więcej informacji udziela Monika Wąsik, rzecznik prasowy Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, tel. 515 891 045, e-mail: monika.wasik@4kultury.pl