Kočani Orkestar i Boom Pam – koncert plenerowy
Muzycy sięgają do tradycji narodu wędrowców i rekonstruują nie tylko romską czy bałkańską tożsamość, ale też wspólne wątki w kulturowych narracjach całej Europy Środkowej. Powrót do korzeni łączą w muzyce ze współczesną pulsacją tradycyjnych brzmień.
więcejPamięć o Holokauście w przestrzeniach miejskich
Prezentowane na fotografiach obiekty tworzą zapomnianą topografię Berlina, Łodzi, Warszawy i Lwowa. Pamięć o społecznościach żydowskich i ich Zagładzie w każdym z tych miast kształtują inne wpływy. Po prezentacji fotografii zapraszamy na spacer po Łodzi.
więcejWiktor Skok Kark!
Obrazy nie chcą być przyjazne oglądającemu.
Wskazane sto lat temu przez futurystów linie mocy stykają się z literalnymi oznakami rozpadu. Martwe, skażone przestrzenie są moim rudymentarnym terytorium.
(Wiktor Skok)
więcejPamięć Shoah
Promocja książki
Pamięć Shoah: kulturowe reprezentacje i praktyki upamiętnienia
więcejAnabasis. Rytuały powrotu do domu
Międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej. Do projektu zaproszono ponad 20 artystów pracujących w rozmaitych mediach: od instalacji i rzeźby po fotografię i wideo. Znaczną część wystawy stanowić będą produkcje przygotowane specjalnie na festiwal.
więcejAri Folman – przegląd filmów
W ramach przeglądu oprócz głośnego Walca z Baszirem (2008) pokazane zostaną wcześniejsze, nieznane w Polsce, filmy Ariego Folmana: Made in Israel (2001) i Materia odpowiedzialna za miłość (2004). Odbędzie się również dyskusja poświęcona jego twórczości.
więcejGeorg Nussbaumer Barkarola
Intrygujący kompozytor-dramaturg stworzy dla Łodzi spektakularną operę w przestrzeni miejskiej. Przez trzy dni fortepiany pojawią się w różnych częściach Łodzi i niczym wielkie czarne uszy podsłuchiwać będą miasto. Jaki będzie muzyczny portret Łodzi?
więcejFactory 2, reżyseria: Krystian Lupa
Spektakl jest ahistoryczną, zbudowaną na zasadzie improwizacji, fantazją na temat osoby Andy'ego Warhola, jego Srebrnej Fabryki oraz ludzi, którzy się przez nią przewijali i współtworzyli jej mit. Spektakl gościnny Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
więcej:PK:, pomysł i choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Projekt :PK: ożywia postindustrialną przestrzeń elektrowni EC1 w oryginalnej koncepcji łączącej choreografię, parkour, film i muzykę. Głównym bohaterem jest Łódź, jej architektoniczne i symboliczne zakamarki. Projekt przygotowany specjalnie dla FD4K.
więcej